Сади

Що таке японські сади?

Японський сад — це втілення витонченої естетики та глибокої філософії. Це велика жива картина, писана камінням і деревами, травами та водою, світлом сонця та срібним сяйвом місяця. Сад-картина живе у рамці вашого вікна, змінюючись щохвилини: тендітно-прозора вранці, яскрава вдень, лагідна у надвечір’ї, містично-загадкова вночі. В основі японського саду — гармонійне поєднання принципів інь та ян, тіні та світла, спокою і динамізму, гнучкої мінливості води та незворушності каменю. Кожен сад – неповторний, має власний глибинний сенс, який щодня розкривається по-новому.

 

В чому таємниця привабливості японських садів?

Всім доводилось тамувати подих перед красою високих гір чи безкрайньої рівнини моря, спокоєм лісового озера чи стрімкістю водограю. Уявіть собі, що найкращі краєвиди завжди милуватимуть ваше око. Японські сади – це мистецтво відтворити величний пейзаж на клаптику землі, чи навпаки – виокремити у безмежному просторі домірний людині затишок.
Японський сад може бути глибоко символічним, нагадуючи витвір абстрактного мистецтва, а може бути настільки природним, що ви ніколи не здогадаєтеся, що перед вами витвір людських рук.

 

Kyu-Furukawa-teienЯкі основні композиційні принципи створення японських садів?

По-перше, це відсутність симетрії та прямих ліній, які, не безпідставно, асоціюються зі штучністю. Композиція японського саду – це певна просторова мелодія, вишуканий ритм окремих його елементів, що сплітаються в єдину гармонію, комбінацію не заповнених та насичених різноманітними елементами просторів, порожнечі та максимальної присутності. Саме тому японський сад добре пасує до сучасної архітектури.
По-друге, японський сад будується не тільки по горизонталі, а й по вертикалі, тобто в японських садах активно застосовується геопластика – формування мальовничого рельєфу. Завдяки розташуванню елементів саду на різних рівнях сад відкривається спостерігачеві у всій своїй красі з висоти людського росту. Саме тому японський сад співрозмірний людині, величний і водночас інтимний.
Крім того, створення мальовничого рельєфу дозволяє приховати внутрішній простір саду від сторонніх поглядів або, навпаки, закрити небажані краєвиди за межами ділянки максимально природнім шляхом без відчуття обмеженості та тисняви.
По-третє, просторова структура японського саду базується на принципі прихованого динамічного трикутника, завдяки чому він гарно виглядає з усіх боків – кожний крок ліворуч чи праворуч, вперед чи назад, наче відкриває нову картину, яка завжди залишається принадливою та гармонійною.

 

Які бувають різновиди японських садів?

В цілому японські сади можна поділити на дві великі групи – «статичну» та «динамічну».
«Статичні» сади будуються для споглядання з певної окремої точки, зазвичай, з вікна будівлі, що безпосередньо прилягає до саду. Це найпоширеніший різновид японських садів, для спорудження яких вистачає кількох десятків квадратних метрів.
«Динамічні» сади передбачають постійну зміну точки споглядання, тобто рух людини у просторі саду чи навколо нього. Ці більші за розміром сади часто будують навколо озера, тож їх можна споглядати і з суходолу, і з борта човна. Такі сади створюються як серія окремих картин-краєвидів, кожна з яких має свій настрій та неповторну атмосферу. При цьому побачити їх одночасно неможливо (завдяки принципу «прихованого погляду»), що створює певну інтригу і спонукає відвідувача просуватися далі стежками у пошуках нової краси.

 

TenryujiЯкі головні елементи японського саду?

Каміння — це найважливіший елемент японського саду. Розставлене за певними правилами каміння утворює просторову і символічну структуру саду, його основу, тому в давній японській мові вираз «встановлення каміння» використовувалось у значенні «створення саду». Каміння має бути природнім, тобто взятим з поверхні землі, русла річки чи берега моря.
Якщо використання каміння в саду з якоїсь причини неможливе, його замінюють стриженими формами вічнозелених кущів: в Японії – найчастіше азаліями, в Україні – самшитом.
Вода. Якщо каміння вважається втіленням незворушності та твердості «чоловічого» принципу ян, то постійно мінлива, «м’яка» вода символізує «жіночий» початок інь. Японський сад — це віддзеркалення всесвіту в мініатюрі, а динамічна рівновага води і каміння — гармонії в ньому. Озера, водограї, каскади, береги яких викладені природним камінням – чи не головна принада японського саду.

Якщо воду з певних причин використати не вдається, її замінюють світлим піском чи дрібним гравієм, поверхню якого часто прикрашають візерунками, що імітують хвилі або кола на воді.
Рослини. Сад складно уявити без рослин, хоча в деяких різновидах японських садів (так звані каресансуй, «сухі гори та води») використовують тільки каміння й пісок.
Звісно, що сформовані за принципами японської естетики сосни чи тиси (нівакі) прикрасять сад, але головне – не різновид чи екзотичність рослин, а принцип їх розташування і висадки.
Рослини в японському саду – це та перемінна складова загальної гармонії, яка додає йому жвавості й щохвилинної неповторності.
Малі форми. Кам`яні ліхтарі (торо) та чаші для води (цукубаі), альтанки (адзумая), містки (хасі) та інші споруди у саду з виразним екзотичним фльором миттєво додають саду відчуття японськості. Їх належне і, головне, функціонально правильне використання – запорука успіху в створенні витонченої композиції.
Звукова палітра. Дуже важливим для створення справжнього японського саду є його звуковий пейзаж. Перш за все це шум водоспадів та каскадів, який має бути приємним для вуха, що досягається через ретельне планування їх русла та точок зіткнення проточної та сталої води. Для невеликих інтимних просторів часто використовується у якості резонатора закопаний догори ногами у землю глечик – суйкінкуцу. Певного екзотичного присмаку додає й ритмічне глухе стукання спеціального пристрою з бамбуку, яке називається сісі-одосі.

 

Чи є обмеження для створення саду у японському стилі?

Сад у японському стилі можна створити на ділянці будь-якого розміру – від
десяти квадратних метрів до величезного парку.
Японський сад добре пасує до будинку зовсім не японського дизайну — природна краса личить архітектурі будь-якого стилю. Техніку та принципи створення японського саду використовують і для створення модерних садів, які зовнішньо не нагадують японські, але мають ті самі принади, що й автентичні японські сади.
Звісно, що ідеальний варіант – це проектування будинку й саду як єдиного цілого, що дозволяє досягти повної гармонії між архітектурою та ландшафтом, внутрішнім оздобленням та зовнішнім оточенням садиби.

 

Кому потрібен японський сад?

    • Поціновувачам японської естетики та культури.
    • Тим, хто хоче створити затишний, комфортний простір, закритий від чужих поглядів, і при цьому візуально збільшити розміри ділянки.
    • Тим, хто шукає нестандартних, естетично досконалих рішень.

 

Akari – єдина в Україні та Східній Європі компанія, яка має великий досвід проектування і створення автентичних японських садів та парків, а також сучасних садів із застосуванням принципів японської естетики.

Akari – єдина в Україні та Східній Європі компанія, яка має великий досвід проектування і створення автентичних японських садів та парків, а також сучасних садів із застосуванням принципів японської естетики.